Yalova İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Ulaşım (Nasıl gidilir?)

 

Yalova, coğrafi konumu itibariyle İstanbul, İzmit ve Bursa İllerine yakın bir İldir. Karayolu, denizyolu ve havayolu imkânları ile diğer illere bağlı olan Yalova, ulaşımda, coğrafi konumu ve belirli merkezlere olan yakınlık gibi birçok avantajlara sahiptir.

Havayolu

Bursa- Yenişehir Hava Limanı ve Kocaeli- Cengiz Topel Hava Limanı ile yurt içi uçak seferlerinden, İstanbul - Atatürk Hava Limanı ve Sabiha Gökçen Hava Limanları ile de hem yurt içi hemde yurt dışı uçak seferlerinden faydalınabilir.

Karayolu Ulaşımı 
Yalova, karayolu bağlantıları ile komşuları olan Bursa ve Kocaeli İllerine bağlıdır. Yalova’da gerek ilçelere olan bağlantılar, gerekse komşu illere olan bütün bağlantılar asfalt yollarla sağlanmaktadır. Yalova’nın güneyinde yer alan Bursa İli ile olan karayolu bağlantısı, Samanlı dağlarının üzerinden geçmesi sebebiyle hem virajlı, hem de inişli-çıkışlıdır. Oldukça işlek olan bu yolun standartlarını arttırmaya ve genişletmeye yönelik çalışmalar devam etmektedir. Yalova-Bursa bağlantısı ile Yalova’dan, İç Anadolu Bölgesinin yanında, Ege ve Akdeniz bölgelerine de ulaşmak mümkündür. Yalova-Kocaeli karayolu bağlantısı ise, Yalova’nın aynı zamanda İstanbul’a ve İç Anadolu’ya açılan diğer önemli bağlantısıdır.

Yalova İl sınırları içinde mevcut karayolu ağı toplamı 334 kilometredir. Bu ağın 90 km.si devlet yolları, 179 km.si köy yolları meydana getirmektedir. Yol ağının 288 kilometresi asfalt, 43 kilometresi stabilize ve 3 kilometresi ise tesviye nitelikli yoldur.

Yalova’nın çevre İl ve İlçelere uzaklığı
Yalova – Bursa 69 km 
Yalova – Gemlik 43 km 
Yalova – Orhangazi 21 km 
Yalova – Karamürsel 30 km 
Yalova – Gölcük 50 km 
Yalova – Kocaeli 63 km 
Yalova – İstanbul 174 km


Yalova’nın ilçelerine uzaklığı
Yalova – Altınova 27 km 
Yalova – Armutlu 51 km 
Yalova – Çınarcık 16 km 
Yalova – Çiftlikköy 4 km 
Yalova – Termal 12 km


İlçelerin birbirine olan uzaklığı
Altınova – Armutlu 78 km 
Altınova – Çınarcık 43 km 
Altınova – Çiftlikköy 23 km 
Altınova – Termal 39 km 
Armutlu – Çınarcık 35 km 
Armutlu – Çiftlikköy 55 km 
Armutlu – Termal 39 km 
Çınarcık – Çiftlikköy 20 km 
Çınarcık – Termal 4 km 
Çiftlikköy – Termal 16 km


Denizyolu Ulaşımı
Yalova, bir kıyı ili olması sebebiyle denizyolu ulaşımına açık olup, denizyolu ile genellikle İstanbul- Yalova arasında, şehir hatları yolcu vapurları ve deniz otobüsleri ile sadece yolcu taşımacılığı, feribot seferleri ile yük, yolcu ve araç taşımacılığı yapılmaktadır. Yalova’dan İstanbul ve Kartal’a düzenli deniz otobüsü seferi yapılmaktadır.

Ayrıca, 
Yalova – Yenikapı
Yalova – Pendik 
Topçular – Eskihisar vapuru seferleri yapılmaktadır.