Yalova İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

İl Kültür ve Turizm Müdürümüz

 
                                                    Ziya Karatekin.jpg                                                    

                                                                         Ziya KARATEKİN
                                                              İl Kültür ve Turizm Müdürü


Bayburt'ta  doğdu. İlkokulu Bayburt’ta, ortaokulu ve liseyi İzmit’te okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü 1986 yılında bitirdikten sonra, Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nde "Kemalettin Kamu'nun Şiirleri, Derleme-İnceleme" adlı teziyle Yüksek lisansını tamamladı. 1985 ve 1986  yıllarında ulusal düzeyde, “İstanbul Şiir Günleri” organizasyonunun tertip heyetinde yer aldı. Amatör tiyatro faaliyetlerinde bulundu, bazı yerel gazetelerin  kültür sanat sayfalarını yönetti ve köşe yazıları yazdı.

1990-2001 Yılları arasında özel sektör ve sivil toplum kuruluşları bünyesinde faaliyet gösterdi, 2001 yılında Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmenlik görevine döndü, çeşitli okullarda Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği ve okul idareciliği, Yalova İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

2015 yılında Yalova İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü görevine atandı, ardından İstanbul  İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi müdürlüğü'ne müze müdürü olarak görevlendirildi. 09 12 2022 tarihinde yeniden Yalova İl Kültür ve Turizm Müdürü olarak görevlendirildi.

"Eskader" yönetim kurulu üyesi,
iki çocuk babası ve Yalova'da yaşıyor.

Resmi görevinin yanı sıra şiir alanında çalışmalarını sürdürüyor; şiirleri: Türk Edebiyatı, Yedi İklim, Ay Vakti, Aydos, Mola, İkindi Yazıları, Bengisu Sanat, Nüktedan gibi  dergilerde yayınlandı.

2017 yılında Ümraniye Belediyesi 13. Geleneksel Şiir Yarışması'nda 'Baba ve Oğul' şiiriyle birincilik ödülü aldı. 

2018 yılında, "15 Temmuz ORDU MİLLET DESTANI" adlı eseri yayımlandı.

2019 yılında tez çalışması 'Kemalettin Kamu', 'Gurbet Benim İçimde' ismiyle ve

40 yılın birikiminden oluşan şiirlerini ise, 2021 yılında "Uzak Liman" ismiyle yayımladı.